Jil Sander Sun

Jil Sander Sun

Parfümlerin herhangı bir parfümeriden alınmamasının belli bir sebebi var. Parfüm her nekadar cezbedici kokular olsada bir kümyasaldır. Kalıclığının artması ve özünün korumnası için belli kimyasalar eklenür buda parfümlerin aslında alelade bir iş olmadığı ve bilinçli kişilerce yapılması gerektiğini gösterir. Nasıl ki sahte içki, sahte ilaç bile yapacak kadar cahil bir halkız parfümün de sahtesini yapan vardır.
Ve nasıl ki sahte olan bize zarar veriyorsa sahte parfüm de zarar verir. En basiti en sevdiğiniz buluzunuzda leke kalması olabilecek en basit olaydır. Bir de şöyle süşün eğer bir koku bluzuna zara verebiliyorsa sana nasıl zarar verır. Azar azar zehir almak gibi bir şey bu. Jil Sander’ın Sun adlı parfümün bu kadar ünlü olmasıının bir nedeni var. Hatta haklı bir nedeni var. Kokusuzca güneşin altında bu parfümü sürüp gezebiliyorsun.
Kimyacılar ve yaratıcı ekibin ortak bir çalışması sonucu yazın terletten havasından ve kotü kokularında kurtulup ferah bir koku sürmenin keyfini yaşatıyorlar.
Düşünsenize siz bu kokuyu sürdüğünüzü zannedip güneşin altına çıkıyorsunuz halbuki bir kopyasını yani sahtesini almışsınız…ve yazın teninize sürdüğünüz yerde güneş lekesi bıraktığını düşünün. Cildinizi yaktığını. Ve kırmızı bir leke bıraktığını. Değer mi? Bence değmez. Yanı o lekeleri ileştireceğim diye bir sürü para harcıyacaksınız. Onun yerine en başta doğru olanı yapsak belki biz sahte almayı bırakırsak. Sahtekarlarda yapmayı bırakır. Böylece sağlığımızı tehdıt eden unsurlardan biri daha azalmış olur.

Jil Sander Sun Men

Bir parfüm sizi mutlu etmeli mutsuz değil. Parfümün belli fiyatlarda satılıyor olmasının nedeni o malzemeleri bir araya getirmek pekte kolay olamdığındandır. Sahteleri ise tamamen orjinal parfümün ününü kullanp para kazanma çalışmaktan kaynaklı. Sahtekarlar para kazanacak diye siz kendi sağlığınızla oynamayın derim. Adını güneşi verdiği etkiyi yansıtan bir parfüm sizi ne kadar mutlu ediyorsa, sahtesi de bir o kadar mutsuz edebilir.
Jil Sander ünlü bir modacı, sizce namını karalayacak veya yaratığı markasını lekeleyecek bir ürün ortaya çıkarır mı hayır, zannettmiyorum. Bence emeğe saygı göstermek gerek. Bir konun orjinal olmadı demek eşi benzerinin olmaması demek. Sahtesi ise bir yalan, gerçek bir parfüm olmaya çalışmış ama olmamış. Aksine bir de zarar vermeye başlamış.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ