Evlilikte Kıskançlık

Evlilikte Kıskançlık

Evlilikte Kıskançlık

Evlilikte Kıskançlık

Bireylerin karakteristik özellikleri evlilikte kıskançlık seviyesinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Yapı bakımdan şüpheci, kırılgan, endişe duygusu baskın kişiler ve geçmişte yaşamış olabileceği travmatik olaylar nedeniyle daha hassas olan kişiler kıskanmaya daha çok meyilli olabilmektedirler. Tüm bunların yanı sıra evlilik ilgi üzerine kurulu bir müessesedir. Evlilikte ilgi azalması durumu oluşması eşlerin kaygılanmasına neden olur. Bu kaygı devamında kıskançlık duygusunu getirir ve eşlerde kaybetme korkusu oluşabilir.

Evlilikte Kıskançlığı Tetikleyen Nedenler

Kıskançlığı tetikleyen nedenler arasında örneğin çocuk olduktan sonra evli kişiler arası etkileşim ve bağ bir nebze olsun zayıflayabilir. Bu durumda ilgi bekleyen bir eş gerekli alakayı göremediği zaman endişeli bir ruh haline bürünebilir ve bu durum kıskançlığı tetikler. Eşler arası çatışmalar ilişkinin heyecanının kaybolmasına neden olabilir. Bu durumda kişi kaybettiği ilgi nedeniyle kıskançlık duygusuna kapılabilir.

Eşler Ne Yapmalıdır?

Eşler arası iletişim sekteye uğramamalıdır ve her daim eşler arası sağlıklı iletişim kurmaları gerekmektedir. Aralarındaki ilginin tekrar artırılması gerekmektedir. Erkek ya da kadın eşinin kıskançlık duygusunu tetikleyecek davranışlara neden olmamalıdır. Bir kişi eşini tanıyorsa neleri kıskanabileceğini de zaten bilir. Bu davranışlardan uzak durması gerekmektedir. Örneğin bir erkek etrafında bulunan kadınlara flörtöz bir yaklaşımda bulunuyor olabilir. Kalabalık bir toplum içerisinde eşinin dışında başka kadınlarla ilgileniyor olabilir. Bu durum kadın için kıskançlık duygusunu harekete geçirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ